NRD Начало
Петък, 4 Април 2025
Начало Творчески отражения Георги Грозев: Театърът е моето бягство, спасение, паралелен свят, вкусно е да играеш различни роли
2042
Творчески отражения

Георги Грозев: Театърът е моето бягство, спасение, паралелен свят, вкусно е да играеш различни роли

Той е част от трупата на Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч. Грозев участва и в други представления на ловешкия театър, има роли и в киното, преподава актьорско майсторство на деца и възрастни. По думите му на сцената актьорите имат възможност да изживеят десетки, понякога стотици животи.

| 02 Април 2025, 15:01 ч.
Георги Грозев: Театърът е моето бягство, спасение, паралелен свят, вкусно е да играеш различни роли
Георги Грозев: Театърът е моето бягство, спасение, паралелен свят, вкусно е да играеш различни роли
Снимка © БТА

Театърът е моето бягство, спасение, паралелен свят, път към себе си. Вкусно е да играеш различни роли, каза в интервю актьорът Георги Грозев.

Визуална инсталация под формата на природен пейзаж е изложбата, която Васко Славков представя в г

Мюзикъл-пародия на филма „Титаник“ от 1997 година, наречен Titanique, бе игран премие

Улично изпълнение на Ед Шийрън в индийския град Бенгалуру беше внезапно прекратено от полицията,

Емил Данаилов подрежда изложба пейзажна фотография в столичната галерия „Контраст“.

Пиесата „Кошници“ по Йордан Радичков ще има премиера на 25 март в

Той е част от трупата на Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч. Преди дни представи пред ловешката публика моноспектакъла „Последният танц на Нижински", в който играе и дебютира като режисьор.

Грозев участва и в други представления на ловешкия театър, има роли и в киното, преподава актьорско майсторство на деца и възрастни.

По думите му на сцената актьорите имат възможност да изживеят десетки, понякога стотици животи.

„Да бъдем деца, бащи, майки, убийци, всичко. Да се изправим срещу най-страшните си и зловещи страховете. Да застанем лице в лице с тях и да спрем да се страхуваме от тях, след като ги изиграем. Това чисто психологически ми е много ценно като бягство, но по някакъв начин театърът ми е паралелен свят, в който мога да живея. Защото на сцената животът, който ние имитираме, изобразяваме, за съжаление, понякога е много по-истински от този, който можем и имаме право да си позволим да живеем в реалния живот“, каза Грозев.

Според него всяка роля е като да проиграеш аспект на себе си. Заради лични избори, заради контекста на средата, в която израстваме, избираме да изиграем и да играем през целия си живот няколко персонажи и вярвам, че като архетипи във всеки един от нас по рождение са заложени всички образи, отбеляза Грозев. 

Артисти и учени се отправят на мисия в търсене на извънземен живот в спектакъла „Ко

Вече 25 години изживявам мечтата си да бъда диригент на Смесен хор „Априлов-Палаузов“

Фотографската изложба "Вековна Странджа – хора и традиции" ще покаже красотите на планината

Творби на Генко Генков, Дечко Узунов, Бочо Донев, Георги Казаков и Иван Шошков ще бъдат показани

Българското дуо The Khans и Гергана Димитрова-Белонога записаха песен на латинск

Театърът е жреческа работа, длъжен е да доведе зрителя до катарзис

По думите му театърът е жреческа работа, защото помага на зрителя, дали през смях, дали през сълзи, да преживее катарзиса, пречистването като съпреживява и се припознае в образа. „А докато работим това, за да доведем зрителя до този катарзис, ние неминуемо пътуваме някъде из себе си и се срещаме с другите свои лица“, каза още Георги Грозев. 

Той сподели, че никога не си е представял, че професионално ще се занимава с театър, въпреки че от малък посещава различни школи – театрални, по изобразително изкуство, пеене, танци. 

„Винаги това ми е било любимото, захранвало ме е, но мислех, че съм роден за мисия и по някакъв начин трябва да съм смислен и служещ на обществото, а чрез театъра не мога да съм достатъчно полезен. Затова реших да стана архитект“, разказа Грозев.

Завършва с отличен строителния техникум и в университета започва да учи строително инженерство с идеята след това да поеме семейния бизнес.  

Още след първи курс обаче осъзнава, че работата в офис не е неговото бъдеще. 

„И всъщност напуснах университета, оставих родителите ми пред свършен факт, започнах работа, за да си плащам уроците и си казах, че, ако трябва 10 години ще кандидатствам, но ще се занимавам с театър. Макар че не бях допускал, че това ще е професията ми“, каза актьорът.

Съдбата го изпраща в Театрален колеж „Любен Гройс“, където завършва  актьорско майсторство за драматичен театър в класа на проф. Надежда Сейкова, което изиграва и важна роля за неговите бъдещи избори.   

Грозев вярва, че ако сме започнали нещо,  успели сме да го усетим, доверили сме се на сетивата си, че това е нашият път, въпреки всички трудности, животът с магия сам се нарежда. 

„Трябва да пребориш големи трудности, но и огромни неща се случват като по чудо, без да си се борил дори за тях. Просто защото те са част от твоя път, а ти си имал смелостта да тръгнеш по него“, отбелязва той.

Пример за думите му е собственият опит на актьора, който след като завършил театралния колеж, решил да прави частен театър съвместно с един руски, но се оказва провал. 

Точно тогава проф. Надежда Сейкова му предлага да играе в „Дванайсета нощ“ на Шекспир във врачанския театър, където остава 7-8 години. 

„Там започна професионалният ми път. Имах удоволствие да се срещна с различни актьори от различни поколения, работели с режисьори, които за мен са легенди. Играх заедно с тях на една сцена. Имах възможност да работя с чуждестранни режисьори, да пътувам в чужбина на фестивали, което е опит, сверяване на часовника. Особено за един млад актьор е много ценно да мине през всичко - детски представления, сериозни, по-леки и забавни пиеси, забавни“, разказа Грозев. 

Вкусът на театъра е горчиво-сладък

През годините е усетил вкуса на театъра, който, по думите му, е горчиво-сладък. 

„Много отблъскващо вкусен, като някаква емоционална и психологическа дрога. Вкусиш ли веднъж от плода на театъра, не можеш без него, защото си усетил едни крайности и в хубавото, и в лошото, и вече всичко друго ти се вижда много по-едноцветно, безвкусно. Ценно е, ако умеем, този живот на сцената да ни помогне, да ни научи да заживеем по-вкусно истинския си живот във взаимоотношенията си с хората“, счита Грозев. 

В това се опитва да обучава и своите възпитаници в детски актьорски школи и в курсовете по актьорско майсторство за възрастни в Школи МОНТФИЗ.

Въпреки че влиза в ролята на преподавател плахо, се оказва, че педагогиката е друга негова дарба. 

„Открих някакъв талант, вкуснотия от това да преподавам. А за един творец е много ценно, защото ти поглеждаш по друг начин върху собствената си работа. Когато изискваш от други хора насреща, имаш изисквания, имаш критерии, и трябва ти да си еталон и жалон, тогава ти започваш да гледаш още по-взискателно към собствената си работа“, каза Грозев. 

По думите му с възрастните е по-ценно да прилагаш педагогически похвати, използвани при децата. Тъй като всички, вземайки житейските си роли, сме сложили, за да оцеляваме в живота, своите блокажи, стопери и имаме нужда някъде да може да се вдетиним и да се доверим с детска вяра и наивност. На децата трябва да им се довериш и да ги възпиташ в отговорност към това, което обичат и правят, а във възрастните да възродиш малко детинска безотговорност, която да им даде смелост и малко светлина, добави актьорът.

На 31 март трупата на театъра в Ловеч представи премиерата на спектакъла "Последният танц" на Нижински. Пиесата на Норман Алън, на която Грозев е режисьор и част от актьорския състав, се поставя за първи път в България и се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Грозев е част и от музикалния винтидж спектакъл “Незабравимите” с Ралица Ковачева-Бежан, който представя любими стари градски песни и неостаряващи шлагери от 30-те до 80-те години.  

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Четири театрални постановки, две изложби и ученическо състезание ще има в Дом на енергетика в Козлодуй през април
Четири театрални постановки ще бъдат представени на сцената на Дом на енергетика в Козлодуй през април, показва програмата на културната институция, публикувана на официалната им ф ...
Националният музикален театър представя „Ритимът на Бродуей“
Националният музикален театър представя концерт спектакъл, наречен „Ритимът на Бродуей“. Завесата за предпоследната премиера за сезона ще се вдигне на 11 април, за да ...
12 художници се събират в „Шест зими... едно лято“
Кураторите Елица Терзиева, Пламен Моневски и Станислав Памукчиев събират 12 художници в изложбата „Шест зими... едно лято“. Експозицията живопис и скулптура може да бъд ...
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига у нас през юни
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига в София на 6 юни, съобщават от Fest Team. По думине им в клуб Fomo тя ще танцува в ритъма на световната електронна музика ...
Филмът "Хени. Приятелството - смисъл и спасение" е номиниран за наградите на Съюза на българските филмови дейци
Филмът “Хени. Приятелството-смисъл и спасение” е сред 28-те номинирани заглавия в категорията за игрален късометражен филм на наградите на Съюза на българските филмови ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Четири театрални постановки, две изложби и ученическо състезание ще има в Дом на енергетика в Козлодуй през април
Четири театрални постановки ще бъдат представени на сцената на Дом на енергетика в Козлодуй през април, показва програмата на културната институция, публикувана на официалната им ф ...
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие. Спектакълът „Детската градина на Златка“ ще бъде поставен премиерно на 11 април, съобщават от тру ...
Калин Балев показва своите „Митологични сенки в камък и пясък“ в изложба
„Митологични сенки в камък и пясък" е заглавието на изложбата, която Калин Балев показва в столичния Art Club Diplomat. Експозицията ще бъде открита на 15 април и ще пр ...
Държавен куклен театър "Дора Габе" ще представи новата си пиеса "Кой е по, кой е най"
Държавен куклен театър  "Дора Габе" в Добрич ще представи новата си пиеса "Кой е по, кой е най" на 6 април, съобщават от културната институция. Режисьор е Румен Куртев, сцено ...
Живееща във Великобритания млада художничка ще открие изложба в ХГ "Петко Чурчулиев"
Младата художничка Констанца Колева, живееща и работеща от години във Великобритания, ще открие своя самостоятелна изложба в Художествена галерия (ХГ) "Петко Чурчулиев" в Димитровг ...
Тикер в 00:00 ч.
Четири театрални постановки ще бъдат представени на сцената на Дом на енергетика ...
Начало Творчески отражения
2042
Творчески отражения

Георги Грозев: Театърът е моето бягство, спасение, паралелен свят, вкусно е да играеш различни роли

Той е част от трупата на Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч. Грозев участва и в други представления на ловешкия театър, има роли и в киното, преподава актьорско майсторство на деца и възрастни. По думите му на сцената актьорите имат възможност да изживеят десетки, понякога стотици животи.

| 02 Април 2025, 15:01 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Георги Грозев: Театърът е моето бягство, спасение, паралелен свят, вкусно е да играеш различни роли
Георги Грозев: Театърът е моето бягство, спасение, паралелен свят, вкусно е да играеш различни роли
Снимка © БТА

Театърът е моето бягство, спасение, паралелен свят, път към себе си. Вкусно е да играеш различни роли, каза в интервю актьорът Георги Грозев.

Той е част от трупата на Драматичен театър „Борис Луканов“ в Ловеч. Преди дни представи пред ловешката публика моноспектакъла „Последният танц на Нижински", в който играе и дебютира като режисьор.

Грозев участва и в други представления на ловешкия театър, има роли и в киното, преподава актьорско майсторство на деца и възрастни.

По думите му на сцената актьорите имат възможност да изживеят десетки, понякога стотици животи.

„Да бъдем деца, бащи, майки, убийци, всичко. Да се изправим срещу най-страшните си и зловещи страховете. Да застанем лице в лице с тях и да спрем да се страхуваме от тях, след като ги изиграем. Това чисто психологически ми е много ценно като бягство, но по някакъв начин театърът ми е паралелен свят, в който мога да живея. Защото на сцената животът, който ние имитираме, изобразяваме, за съжаление, понякога е много по-истински от този, който можем и имаме право да си позволим да живеем в реалния живот“, каза Грозев.

Според него всяка роля е като да проиграеш аспект на себе си. Заради лични избори, заради контекста на средата, в която израстваме, избираме да изиграем и да играем през целия си живот няколко персонажи и вярвам, че като архетипи във всеки един от нас по рождение са заложени всички образи, отбеляза Грозев. 

Театърът е жреческа работа, длъжен е да доведе зрителя до катарзис

По думите му театърът е жреческа работа, защото помага на зрителя, дали през смях, дали през сълзи, да преживее катарзиса, пречистването като съпреживява и се припознае в образа. „А докато работим това, за да доведем зрителя до този катарзис, ние неминуемо пътуваме някъде из себе си и се срещаме с другите свои лица“, каза още Георги Грозев. 

Той сподели, че никога не си е представял, че професионално ще се занимава с театър, въпреки че от малък посещава различни школи – театрални, по изобразително изкуство, пеене, танци. 

„Винаги това ми е било любимото, захранвало ме е, но мислех, че съм роден за мисия и по някакъв начин трябва да съм смислен и служещ на обществото, а чрез театъра не мога да съм достатъчно полезен. Затова реших да стана архитект“, разказа Грозев.

Завършва с отличен строителния техникум и в университета започва да учи строително инженерство с идеята след това да поеме семейния бизнес.  

Още след първи курс обаче осъзнава, че работата в офис не е неговото бъдеще. 

„И всъщност напуснах университета, оставих родителите ми пред свършен факт, започнах работа, за да си плащам уроците и си казах, че, ако трябва 10 години ще кандидатствам, но ще се занимавам с театър. Макар че не бях допускал, че това ще е професията ми“, каза актьорът.

Съдбата го изпраща в Театрален колеж „Любен Гройс“, където завършва  актьорско майсторство за драматичен театър в класа на проф. Надежда Сейкова, което изиграва и важна роля за неговите бъдещи избори.   

Грозев вярва, че ако сме започнали нещо,  успели сме да го усетим, доверили сме се на сетивата си, че това е нашият път, въпреки всички трудности, животът с магия сам се нарежда. 

„Трябва да пребориш големи трудности, но и огромни неща се случват като по чудо, без да си се борил дори за тях. Просто защото те са част от твоя път, а ти си имал смелостта да тръгнеш по него“, отбелязва той.

Пример за думите му е собственият опит на актьора, който след като завършил театралния колеж, решил да прави частен театър съвместно с един руски, но се оказва провал. 

Точно тогава проф. Надежда Сейкова му предлага да играе в „Дванайсета нощ“ на Шекспир във врачанския театър, където остава 7-8 години. 

„Там започна професионалният ми път. Имах удоволствие да се срещна с различни актьори от различни поколения, работели с режисьори, които за мен са легенди. Играх заедно с тях на една сцена. Имах възможност да работя с чуждестранни режисьори, да пътувам в чужбина на фестивали, което е опит, сверяване на часовника. Особено за един млад актьор е много ценно да мине през всичко - детски представления, сериозни, по-леки и забавни пиеси, забавни“, разказа Грозев. 

Вкусът на театъра е горчиво-сладък

През годините е усетил вкуса на театъра, който, по думите му, е горчиво-сладък. 

„Много отблъскващо вкусен, като някаква емоционална и психологическа дрога. Вкусиш ли веднъж от плода на театъра, не можеш без него, защото си усетил едни крайности и в хубавото, и в лошото, и вече всичко друго ти се вижда много по-едноцветно, безвкусно. Ценно е, ако умеем, този живот на сцената да ни помогне, да ни научи да заживеем по-вкусно истинския си живот във взаимоотношенията си с хората“, счита Грозев. 

В това се опитва да обучава и своите възпитаници в детски актьорски школи и в курсовете по актьорско майсторство за възрастни в Школи МОНТФИЗ.

Въпреки че влиза в ролята на преподавател плахо, се оказва, че педагогиката е друга негова дарба. 

„Открих някакъв талант, вкуснотия от това да преподавам. А за един творец е много ценно, защото ти поглеждаш по друг начин върху собствената си работа. Когато изискваш от други хора насреща, имаш изисквания, имаш критерии, и трябва ти да си еталон и жалон, тогава ти започваш да гледаш още по-взискателно към собствената си работа“, каза Грозев. 

По думите му с възрастните е по-ценно да прилагаш педагогически похвати, използвани при децата. Тъй като всички, вземайки житейските си роли, сме сложили, за да оцеляваме в живота, своите блокажи, стопери и имаме нужда някъде да може да се вдетиним и да се доверим с детска вяра и наивност. На децата трябва да им се довериш и да ги възпиташ в отговорност към това, което обичат и правят, а във възрастните да възродиш малко детинска безотговорност, която да им даде смелост и малко светлина, добави актьорът.

На 31 март трупата на театъра в Ловеч представи премиерата на спектакъла "Последният танц" на Нижински. Пиесата на Норман Алън, на която Грозев е режисьор и част от актьорския състав, се поставя за първи път в България и се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Грозев е част и от музикалния винтидж спектакъл “Незабравимите” с Ралица Ковачева-Бежан, който представя любими стари градски песни и неостаряващи шлагери от 30-те до 80-те години.  

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Четири театрални постановки, две изложби и ученическо състезание ще има в Дом на енергетика в Козлодуй през април
Националният музикален театър представя „Ритимът на Бродуей“
12 художници се събират в „Шест зими... едно лято“
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига у нас през юни
Филмът "Хени. Приятелството - смисъл и спасение" е номиниран за наградите на Съюза на българските филмови дейци
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Четири театрални постановки, две изложби и ученическо състезание ще има в Дом на енергетика в Козлодуй през април
Калейдоскоп
Кукленият театър в Търговище ще представи на публиката ново заглавие
Калейдоскоп
Калин Балев показва своите „Митологични сенки в камък и пясък“ в изложба
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.